در صورت تمایل به دریافت مشاوره رایگان لطفا فرم را پر کنید

تماس با ما

مرحله به مرحله تبدیل گواهینامه ایرانی به اروپایی + شرایط اخذ گواهینامه رانندگی بین المللی

تبدیل گواهینامه ایرانی به اروپایی

فهرست مطالب

تبدیل گواهینامه ایرانی به اروپایی به شما این امکان را می‌دهد که لذت رانندگی در جاده‌های سراسر جهان را تجربه کنید. با این حال، توجه داشته باشید که تنها شهروندان کشورهایی که عضو سازمان جهانی اتومبیلرانی هستند، می‌توانند به دریافت گواهینامه بین‌المللی دست یابند. در اینجا، ممکن است برای شما سوال پیش آید که آیا ایران نیز عضو این سازمان است یا خیر؟ با خبر شدن از این موضوع، شما خوشحال خواهید شد که بدانید ایران نیز به عنوان یکی از کشورهای عضو سازمان جهانی اتومبیلرانی محسوب می‌شود و با دریافت گواهینامه بین‌المللی، بدون هیچگونه محدودیتی، در کشور مقصدتان به هر جایی که دوست دارید، برای تفریح و گردش، برانید و از جاذبه‌های شگفت‌انگیز طبیعی و شهری آن لذت ببرید.
جهت آگاهی از نحوه دریافت گواهینامه بین‌المللی، با ما همراه شوید و آموزش‌های لازم را کسب کنید.

رانندگی مرد - تبدیل گواهینامه ایرانی به اروپایی

گواهی نامه بین المللی چیست؟

گواهی نامه بین‌المللی رانندگی (IDP) به شهروندان کشورهای عضو سازمان جهانی اتومبیلرانی صادر می‌شود و اجازه می‌دهد تا در کشورهای دیگر رانندگی کنند. این گواهی نامه در دو نوع کارت اعتباری و دفترچه دو برگی در دسترس است. بیش از ۱۹۶ کشور اعضای این سازمان هستند و لیست کامل این کشورها در سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مشاهده می‌شود.

برای دریافت گواهی نامه بین‌المللی رانندگی باید متقاضی به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشور خود درخواستی ارسال کند. ایران نیز یکی از اعضای این سازمان است و در دفاتر کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در این کشور، گواهی نامه بین‌المللی رانندگی صادر می‌شود. به شرط داشتن گواهی نامه بین‌المللی رانندگی از سازمان مورد تایید FIA کشور مقصد، رانندگی در خارج از کشور امکان ‌پذیر است. صدور این گواهی نامه بین‌المللی بر اساس توافقات انجام شده در سازمان ملل، توسط کانون‌های عضو FIA در کشورها انجام می‌شود.

البته قبل از سفر باید همه چیز درباره هزینه سفر به ترکیه را بدانیم که ما در این مقاله برایتان توضیح دادیم.

مراحل و روش‌های اخذ گواهینامه رانندگی بین المللی

برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی، بهتر است به شما توضیحاتی درباره نحوه آن بدهیم. برای این منظور دو روش مختلف وجود دارد، یکی حضوری و دیگری آنلاین. در روش حضوری، شما باید در روزها و ساعات اداری به مراکز اصلی یا نمایندگی‌های سازمان گردشگری و اتومبیل‌رانی مراجعه نمایید.

مدارک گاهینامه بین المللی - تبدیل گواهینامه ایرانی به اروپایی

جهت یافتن نزدیک‌ترین مرکز به محل سکونت خود، می‌توانید از سامانه gis.taci.ir استفاده کنید.

همچنین برای دریافت گواهینامه بین‌المللی به صورت آنلاین، باید ابتدا به سامانه shop.taci.ir مراجعه نمایید. پس از خواندن اطلاعیه‌های مربوطه و مطلع شدن از شرایط دریافت گواهینامه، می‌بایست در این سامانه ثبت‌نام کرده و سپس وارد سامانه شده، قوانین را مطالعه و تایید نموده و در نهایت مدارک مورد نیاز را آپلود کنید. سپس باید فرم‌های موجود را به زبان‌های فارسی و انگلیسی پر نموده و بر روی دکمه خرید گواهینامه کلیک کنید تا وارد صفحه پرداخت شوید. پس از پرداخت هزینه، نوبت خود را به نحوه ارسال دلخواه انتخاب می‌کنید. سه گزینه ارسال با پست، مراجعه حضوری و استفاده از خدمات پیک، مخصوصاً برای ساکنان تهران، برایتان موجود می‌باشد.

مدت اعتبار گواهینامه بین المللی و کشورهای پذیرنده

گواهینامه‌های بین‌المللی مانند گواهینامه‌های معمولی تا زمان مشخصی اعتبار دارند. این گواهینامه‌ها می‌توانند با اعتبار یک یا سه سال با درخواست شما صادر شوند. پس از پایان اعتبار، تمدید گواهینامه‌های بین‌ المللی امکانپذیر نیست و شما باید درخواست صدور مجدد آن را ارائه دهید.

گواهینامه بین‌المللی رانندگی در ۱۹۶ کشور که عضو اتحادیه جهانی اتومبیلرانی و جهانگردی هستند، اعتبار دارد. شهروندان این کشورها می‌توانند با دریافت این گواهینامه، به راحتی در این شهرها رانندگی کرده و یا با ماشین شخصی خود به آنجا سفر کنند.

احتمالاً برای شما نیز این سوال پیش آمده است که کدام کشورها عضو این لیست از جاذبه‌های گردشگری پرطرف‌دار هستند. خبر خوب این است که کشورهای ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان و بسیاری دیگر در این فهرست قرار دارند. به همین دلیل، شما می‌توانید در صورت سفر به این کشورها یا با ماشین شخصی‌تان در آنجا رانندگی کنید و از جاذبه‌های آنها لذت ببرید.

معاینه چشم برای گواهینامه - تبدیل گواهینامه ایرانی به اروپایی

شرایط تبدیل گواهینامه ایرانی به اروپایی

یکی از اسناد معتبر جهان، گواهینامه بین‌ المللی رانندگی است که افراد فارغ التحصیل از آن می‌توانند در کشورهای خارجی به رانندگی بپردازند. داشتن این سند جهانی مانند سند دیگری با شرایط و محدودیت‌های خاصی همراه است. برخی از شرایط اخذ گواهینامه بین ‌المللی رانندگی شامل داشتن سن حداقل 18 سال، داشتن گواهی نامه ملی کشور مبدا، اعتبار گواهی نامه ملی و ارائه مستندات معتبر می‌باشد.

این سند جهانی رانندگی در کشورهایی که عضو سازمان جهانی اتومبیل رانی هستند، کاربرد دارد و به فارغ التحصیلان آن مزایای فراوانی اعطا خواهد شد. برخی از این مزایا شامل این است که فردی که در اختیار گواهینامه بین‌المللی رانندگی است، مجاز به رانندگی در کشورهای دیگر جهان است.

همچنین، می‌توان برای شناسایی خود از این سند جهانی استفاده کرد و نیازی به شرکت در آزمون رانندگی در سایر کشورها نیست. از دیگر مزایای گواهینامه بین‌ المللی رانندگی، این است که شرکت‌های بیمه برای رانندگانی که از این سند استفاده می‌کنند، تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. پاسپورت‌ها همچنین به عنوان مدارک قانونی شناسایی فرد در سفرهای خارجی قابل استفاده هستند.

مدارک لازم برای تبدیل گواهینامه ایرانی به اروپایی

برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌ المللی ۱ ساله، شخص باید گواهینامه رانندگی معتبر ملی کشور مبدا خود را با حداقل یک ماه و یک روز اعتبار ارائه دهد. اما برای دریافت گواهینامه رانندگی بین ‌المللی ۳ ساله، گواهینامه رانندگی معتبر ملی با اعتبار حداقل ۳ سال باید ارائه شود. همچنین، شخص باید یک قطعه عکس ۳*۴، گواهینامه رانندگی بین‌ المللی قبلی (اگر داشته باشد)، صفحه اول گذرنامه و فرم درخواست به زبان فارسی و انگلیسی را تکمیل و ارائه دهد.

گواهینامه بین المللی - تبدیل گواهینامه ایرانی به اروپایی

برای اطلاع شما، مفهوم ریجکت لغتی برای عدم پذیرش و رد شدن است و ریجکت ویزا به معنی رد درخواست دریافت ویزا می‌باشد.

قوانین رانندگی در کشورهای اروپایی

با توجه به قوانینی که توسط فدراسیون بین ‌المللی اتومبیل‌ رانی و همچنین اتحادیه بین ‌المللی جهانگردی تدوین شده‌اند، برای رانندگی با هر نوع وسیله نقلیه، لازم است گواهینامه مربوطه را دریافت کرده باشید. این امر از مهمترین و اولین قوانین بین‌ المللی است و نشانگر اهمیت داشتن گواهینامه رانندگی در کشور‌های عضو سازمان ملل متحد است.

ضمناً، توجه به علائم جاده‌ای نیز از دیگر قوانین مهم رانندگی بین‌المللی است. این علائم توسط نهاد‌های بین ‌المللی تدوین شده‌اند و در سراسر جهان به شکل یکسان خوانده می‌شوند. به همین دلیل، آشنایی با علائم جاده‌ای بین‌‌المللی برای همه رانندگانی که در سراسر دنیا سفر می‌کنند، بسیار مهم است.

تبدیل گواهی نامه ایرانی به آلمانی

آلمان یکی از مقصد ‌های محبوب برای مهاجرت و سفر ایرانیان است. بهترین کار قبل از گذراندن بیش از ۳ سال در این کشور، تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه اروپایی است. برای این منظور، لازم است مدارک ذیل را مهیا کنید:
– گواهینامه ایرانی ترجمه شده توسط مؤسسات مترجمی رسمی آلمانی
– گذراندن دوره کمک‌های اولیه (که تنها یک روز زمان می‌بر)
– ارائه تست بینایی
– ارائه عکس بیومتریک
اگر بعد از ۳ سال زندگی در آلمان، تصمیم به تبدیل گواهینامه دارید، لازم است حتما در دوره‌های راهنمایی و رانندگی شرکت کنید. پس از آن، پس از یک الی دو هفته، مجوز تبدیل گواهینامه صادر می‌شود و شما یک سال فرصت دارید تا در کلاس‌های تئوری رانندگی در آلمان شرکت کنید.

گواهینامه ایرانی - تبدیل گواهینامه ایرانی به اروپایی

گواهی نامه ایرانی به ایتالیایی

در ایتالیا، گواهینامه رانندگی ایرانی اعتبار دارد، ولی برای دریافت تاییدیه باید به اداره کنسولگری مربوطه مراجعه و ترجمه گواهینامه خود را ارائه کرده و مهر تایید را دریافت کنید. به این ترتیب می‌توانید در حین اقامت موقت در ایتالیا، رانندگی کنید، امّا دولت ایتالیا تنها هر ۸ ماه یک بار، برای شما دسترسی موقت به رانندگی، مجوز می‌دهد.

بنابراین، اگر می‌خواهید در ایتالیا زندگی کنید و رانندگی هم داشته باشید، بهتر است گواهینامه رانندگی ایرانی‌تان را به گواهینامه رانندگی ایتالیایی تبدیل کنید. در اینصورت با پرداخت هزینه ای، همراه با انجام آزمایش‌های پزشکی و شرکت در آزمون‌های آیین‌ نامه رانندگی و شهری، و ارائه عکس ۳ در ۵، گواهینامه رانندگی ایتالیایی دریافت خواهید کرد. این روند برای شما کمی سخت و زمان‌بر است، امّا پس از آن، شما قادر خواهید بود در کلیه کشورهای اروپایی رانندگی کنید.

گواهی نامه ایرانی به اتریشی

برای تبدیل گواهینامه رانندگی ایرانی به گواهینامه رانندگی اتریشی، بهتر است هر کشور را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم. برای دریافت گواهینامه رانندگی اتریشی، شما نیاز به یک فرم درخواست، یک عکس به سایز 3 در 4، کپی کارت اقامت و گذرنامه، گواهینامه ترجمه شده، کپی از گواهینامه ایرانی، کپی برگه محل اقامت در اتریش و همچنین گواهی نامه رانندگی ثبت نام شده در آموزشگاه مربوطه دارید. با داشتن گواهینامه رانندگی ایرانی، شما نیازی به شرکت در آزمون آیین ‌نامه رانندگی اتریشی ندارید، بلکه تنها در آزمون شهری باید امتحان دهید.

همچنین، برای تکمیل مدارک، گزارش سلامت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. برای دریافت گزارش سلامت، باید پزشکانی را انتخاب کنید که توسط اداره راهنمایی و رانندگی شهر محل زندگی‌تان در اتریش تایید شده‌‌اند.

گواهینامه اروپایی - تبدیل گواهینامه ایرانی به اروپایی

سخن پایانی

افرادی که معمولاً به سفرهای خارج از کشور می‌روند یا در یک کشور خارجی اقامت دارند، ممکن است به رانندگی در جاده‌های خارجی علاقه‌ مند باشند و بخواهند از خودروی شخصی یا اجاره‌ای استفاده کنند تا در شهر راحت ‌تر حرکت کنند، هزینه‌های خود را کاهش دهند، نیازی به نگرانی پیدا کردن تاکسی نداشته باشند و در طول گشت و گذار در شهر، لذت ببرند. اما دریافت گواهینامه بین ‌المللی رانندگی با آسانی قابل انجام است و خیلی زمان ‌بر و پرهزینه نیست.

سوالات متداول در خصوص تبدیل گواهینامه ایرانی به اروپایی

گواهی نامه بین‌المللی رانندگی به شهروندان کشورهای عضو سازمان جهانی اتومبیلرانی صادر می‌شود و اجازه می‌دهد تا در کشورهای دیگر رانندگی کنند.
باید متقاضی به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشور خود درخواستی ارسال کند.
این گواهینامه‌ها می‌توانند با اعتبار یک یا سه سال با درخواست شما صادر شوند.
یک قطعه عکس ۳*۴، گواهینامه رانندگی بین‌ المللی قبلی (اگر داشته باشد)، صفحه اول گذرنامه و فرم درخواست به زبان فارسی و انگلیسی
ملیس پی

ملیس پی

ملیس‌پی یک شرکت ارائه خدمات مالی و شهروندی در کشور ترکیه است که به شما کمک می‌کند محدودیت‌های کمتری را در زندگی خود تجربه کنید

همچنین بخوانید

0 0 رای ها
امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز شما
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها