در صورت تمایل به دریافت مشاوره رایگان لطفا فرم را پر کنید

تماس با ما

آشنایی با ممنوعیت ها و قوانین در ترکیه

اگر قصد مهاجرت کردن به ترکیه را دارید، حتما باید با قوانین در ترکیه آشنایی داشته باشید. قانون و ممنوعیت‌ های کشور ترکیه جز نکاتی مهمی هستند که مهاجران لازم است حتماً پیش از سفر خودشان به آن جا در موردشان آگاهی کامل داشته باشند تا بتوانند در زمان سفر از انجام کار های غیر قانونی یا ممنوع خودداری کنند. ترکیه جزو کشورهای توریستی دنیا است و سالانه هم میلیون‌ ها بازدید کننده از کشورهای مختلف دارد؛ اما با این حال رعایت مقررات و قوانین در ترکیه برای همه افراد چه محلی و چه گردشگران الزامی است. افرادی که به مقررات مردم مسلمان ترکیه توجه نکنند با برخورد قانونی مواجه می‌ شود. بیایید با یک دیگر مقررات و قوانین در ترکیه را بررسی کنیم. 

فهرست مطالب

قوانین پاسپورت در ترکیه

به طور کلی اتباع ایرانی برای سفر کردن به ترکیه نیازی به پاسپورت و ویزا ندارند و تنها باید گذرنامه ای با اعتبار ۶ ماهه داشته باشند. این گذرنامه باعث می شود که اتباع ایرانی به‌ راحتی و از طریق مرز زمینی یا هوایی وارد کشور همسایه شوند. اشخاصی که گذرنامه‌شان در زمان ورود به کشور ترکیه کمتر از پنج ماه اعتبار کلی داشته باشد، لازم است در این کشور جریمه ای را بپردازند.

همچنین در هنگام وارد شدن به ترکیه توجه کنید حتما مهر ورود به این کشور در پاسپورتتان درج شود؛ چون که بعضا به‌ خاطر سهل انگاری مامورین گذرنامه این مهر در پاسپورت درج نمی گردد و مهاجر در هنگام خروج از ترکیه دچار دردسر خواهد شد. طبق قوانین در ترکیه، عدم ثبت مهر وارد شدن به ترکیه در گذرنامه، مسافر را متهم به ورودی غیر مجاز به این کشور می کند و به‌ طور قانونی با او برخورد می شود. 

از قوانین رانندگی ترکیه چه میدانید؟

اگر قصد رانندگی کردن در کشور ترکیه را دارید، لازم است به قوانین رانندگی در این کشور عمل کنید. برای رانندگی کردن در ترکیه داشتن گواهینامه اصل و بین‌ المللی لازم است. همچنین طبق قوانین در ترکیه هر گواهینامه‌ که در خارج این کشور صادر شود فقط برای ۶ ماه اعتبار خواهد داشت. اگر بیشتر از ۶ ماه در کشور ترکیه اقامت دارید، لازم است برای دریافت کردن مجدد گواهینامه اقدام نمایید. بعضی از نکات مهم رانندگی در ترکیه شامل موارد زیر هستند.

  1. رعایت کردن سرعت مجاز
  2. استفاده کردن از کمربند ایمنی
  3. رعایت کردن نشانه‌ های راهنمایی در شرایط جاده‌ ای
  4. اطمینان حاصل کردن از اسناد رانندگی مثل گواهینامه و حتی بیمه خودرو
  5. کسب اطلاعات مرتبط با قوانین رانندگی و جاده‌ ای ترکیه را از سایت‌ های معتبر 

رانندگی کردن در ترکیه

مصرف مشروبات الکلی در ترکیه

مطابق با قوانین در ترکیه و ممنوعیت‌ های مربوط مصرف مشروبات الکلی، خوردن الکل درون خیابان‌ و اماکن عمومی این کشور امری غیر قانونی به حساب می آید. حتی مردم ترکیه هم مجاز نیستند که در خیابان‌ مشروبات الکلی بخورند. همچنین اکثر رستوران‌ ها و حتی کافه‌ های ترکیه اجازه سرو کردن مشروبات الکلی را در فضای سر باز ندارند و به هیچ عنوان نباید مشروبات خود را در دید عموم قرار دهند.

به علاوه فروش مشروبات الکلی پی از ساعت ۱۰ شب هم ممنوع است و افراد ‌کمتر از ۱۸ سال نیز مجاز خرید نوشیدنی یا ورود به اماکن سرو نوشیدنی‌ الکلی مثل بار و کلاب را ندارند. این قوانین در ترکیه به خاطر حفظ کردن نظم عمومی و همچنین کنترل نمودن مصرف مشروبات الکلی درون جوامع ترکیه تعیین گردیده است. گردشگران باید این قوانین و مقررات را به طور دقیق رعایت کنند تا برایشان مشکلات حقوقی و ایجاد نشود. 

آداب بازدید از مساجد و مکان‌های مذهبی 

در کشور ترکیه رعایت کردن آداب و احترام گذاشتن به اماکن مذهبی یک قسمت مهم از فرهنگ محلی این سرزمین به محسوب می آید. در زمان بازدید از مساجد باید لباس‌ های مناسب به تن داشته باشید؛ منظور البسه ای است که با آداب و همچنین فرهنگ اسلامی تطابق داشته باشد. برای نشان دادن احترام زیاد به این اماکن، اجتناب از ایجاد سر و صدا یا حفظ سکوت در درون مسجد الزامی می باشد.

همچنین جدا کردن قسمت مختلف برای خانم ها و آقایان و همچنین رعایت نمودن این تقسیم‌ بندی از اهمیت بالایی برخوردار است. از خوابیدن و دراز کشیدن درون مسجد خودداری کنید؛ چون که این اماکن به عنوان مکان‌ عبادی محترم شناخته شده هستند. از طرفی زیبایی‌ های معماری تمام مساجد ترکیه قسمتی از جاذبه‌ گردشگری این سرزمین به شمار می رود؛ در نتیجه رعایت کردن این نکات در زمان بازدید اهمیت ویژه‌ ای دارد. مهم‌ ترین قوانین و ممنوعیت های کشور ترکیه در هنگام بازدید از مساجد اماکن مذهبی به شرح زیر هستند.

  • زنانی که قصد وارد شدن به مسجد را دارند حتما باید موهای خود را بپوشانند و لباس‌ هایی مناسب و پوشیده داشته باشند.
  • وارد شدن به مسجد با کفش مجاز نیست و لازم است کفش‌ هایتان را قبل از ورود به آن جا درآورید.
  • مساجد ترکیه، هم یک مکان‌ گردشگری هستند ولی بیشتر به یک محل عبادی به شمار می روند. بنابراین طبق قوانین در ترکیه رعایت کردن احترام و همچنین سکوت در این محل و احترام گذاشتن به عبادت‌ کننده ها حائز اهمیت است.

توهین به آتاتورک در ترکیه ممنوع!

 آتاتورک، بنیان‌ گذار بزرگ جمهوری ترکیه است و برای همه مردم این کشور فردی بسیار تاثیرگذار به شمار می رود؛ به همین دلیل برای او ارزش و احترام زیادی قائل هستند. مردم کشور ترکیه علاقه شدیدی به آتاتورک دارند؛ در نتیجه توهین به او ممکن است با رفتار خشونت آمیز پاسخ داده شود. همچنین توهین کردن به آتاتورک مطابق با قوانین در ترکیه مجازات‌ سختی را برای فرد متهم به دنبال دارد. 

توهین به آتاتورک در ترکیه ممنوع!

خرید فرش در ترکیه 

در ترکیه هم مثل ایران، فروش فرش دستباف رونق بسیاری دارد و کالایی ارزشمند محسوب می‌ شود. خرید انواع فرش در کشور ترکیه ملزم رعایت کردن قوانین و مقررات ویژه است. در صورتی که قصد خرید فرش ترکیه را دارید، لازم است در مورد این قوانین در کشور بدانید تا در هنگام خارج شدن از این سرزمین دچار دردسر نشوید و پس از آن گمرک مجوز خروج محصول را به شما بدهد. اگر فرش نو می خرید، برای خارج کردن آن به گواهی احتیاج است؛ ولی اگر می خواهید فرش کهنه ای بخرید، لازم است گواهی او را از مراکز دولتی یا موزه ها در ترکیه دریافت کنید. 

قوانین اخذ اقامت در ترکیه

اتباع ایرانی ای توانایی را دارند وه تنها با داشتن گذرنامه به خاک کشور ترکیه وارد شوند و حداکثر حدود ۹۰ روز در آنجا اقامت داشته باشند. مسافران باید پیش از تمام شدن این مدت زمان، خاک ترکیه را حتما ترک کنند یا برای دریافت اقامت دائمی این کشور از قبلا اقدام کرده باشند. در غیر این صورت زندگی و اقامت فرد در ترکیه غیر مجاز تلقی خواهد شد و مشمول مجازات می شود. اقامت غیر قانونی در کشور ترکیه برای افراد خارجی جریمه نقدی به همراه دارد و در صورتی زیاد باشد، فرد متهم هم باید جریمه نقدی بپردازد و هم این که دیگر نمی تواند به ترکیه وارد شود. 

عکس گرفتن بی‌اجازه از شهروند ترکیه ای 

افرادی که به عکاسی در سفر های خود علاقه شدیدی دارند، لازم است که به قوانین در ترکیه برای عکس گرفتن آگاهی داشته باشند. عکاسی یک کار غیر قانونی در ترکیه نیست، ولی شما هر جایی اجازه عکس گرفتن ندارید. باید در هنگام عکس‌ گرفتن به حریم خصوصی شهروندان و مهاجران احترام بگذارید و از مردم آن جا بدون اجازه عکاسی نکنید.

یعنی این که هیچ فرقی نمی‌ کند شخصی که در قاب دوربین‌تان قرار می‌ دهید یک شهروند ترکیه می باشد یا یک توریست خارجی؛ در هر صورت بدون عکس‌ گرفتن درون این کشور غیر قانونی است. در صورت عدم رعایت این قانون با فرد متخلف برخورد شدیدی می‌ شود. حتی در هنگام عکاسی از مساجد به کادربندی عکستان خود توجه کنید؛ یعنی بانوان محجبه این کشور را بدون اجازه وی در عکس خود قرار ندهید. 

عکاسی بدون اجازه از شهروندان ترکیه ای ممنوع!

قوانین مربوط به حمل دارو

طبق مقررات و ممنوعیت‌ های کشور ترکیه حمل کردن برخی از داروها به این سرزمین ممنوع بوده و با افراد متخلف هم در این زمینه برخورد بسیار شدیدی خواهد شد. در صورتی که دارویی همراهتان است و در فهرست داروهای ممنوعه ترکیه می باشد، باید نسخه رسمی دکتر خود را برای استفاده کردن از آن همراه داشته باشید تا که دچار دردسر نشوید. حمل کردن دارو ترک اعتیاد مثل متادون هم در این کشور ممنوع است و امکان دارد با مشکلات قانونی درون فرودگاه یا امکان دیگر مواجه شوید. 

خارج کردن عتیقه جات از ترکیه

اگر در هنگام سفر کردن به ترکیه قصد خریداری سنگ‌ آنتیک یا کالاهای عتیقه را دارید، باید به قوانین در ترکیه که مربوط به خریداری و فروش این محصولات است، توجه کنید. خارج‌ کردن سنگ‌ قیمتی، فسیل‌ و کالاهای عتیقه از ترکیه غیر قانونی می باشد و با افراد متخلف هم برخورد های شدیدی می‌ شود. اقلام عتیقه جزء آثار باستانی یا فرهنگی کشور ترکیه هستند و خارج کردن آن‌ ها از این سرزمین جزو کارهای غیر قانونی محسوب می گردد. طبق قوانین و همچنین ممنوعیت‌ های کشور ترکیه اشخاصی که قصد خروج سنگ‌ های قیمتی یا کالاهای عتیقه را دارند در مقابل قانون مجرم شناخته می شوند و ۵ الی ۱۲ سال زندانی خواهند شد.

پاسخ به سوالات متداول

خیر، مصرف دخانیات فقط در محل‌های تعیین شده مجاز است و باید از استعمال دخانیات در مکان های عمومی خودداری کرد.
اگر مالک ماشین درون خودرو باشد؛ بله با گواهینامه بین المللی میتوان در ترکیه رانندگی کرد.

همچنین بخوانید

0 0 رای ها
امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز شما
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها