در صورت تمایل به دریافت مشاوره رایگان لطفا فرم را پر کنید

تماس با ما

راهنمای کامل شرایط اجازه کار در ترکیه (چالیشما ایزنی)

شخصی که کارت مجوز کار در دست دارد
اجازه کار در ترکیه یکی از موضوعات بسیار مهم، برای تمامی افرادی که به ترکیه سفر کرده و قصد اقامت طولانی مدت در این کشور را دارند، یافتن شغل مناسب و اخذ مجوز کار است. علاوه بر تمامی شهروندان ترکیه، اتباع خارجی نیز برای مشغول به کار شدن، نیاز به داشتن اجازه کار داشته و با داشتن کارت چالیشما ایزنی، می توانند در خاک این کشور مشغول به کار شوند. چالیشما ایزنی، همان کارتی است که با دریافت آن، اجازه کار در ترکیه را خواهید داشت. در این مطلب، شما را با مدارک و شرایط لازم برای دریافت کارت اجازه کار در کشور ترکیه، هزینه های آن و بسیاری موارد دیگر در این زمینه آشنا خواهیم کرد.

فهرست مطالب

مدارک لازم برای دریافت اجازه کار در ترکیه

در ابتدا باید بدانید شرایط اجازه کار در ترکیه چیست و به چه مدارکی نیاز دارد. به طور کلی، این مدارک به مدارکی گفته می شود که به اتباع خارجی بر اساس قوانین کشور ترکیه، اجازه کار و یا حتی ثبت شرکت در ترکیه داده شده و این مجوز، از طرف موسسه های دولتی ترکیه رسیدگی و ارائه خواهد شد. افراد می توانند برای دریافت اجازه کار در ترکیه، با درخواست دادن به این نهاد ها، موفق به دریافت مجوز کار در ترکیه شوند.

انجام این کار نیز ابتدا با ارائه مدارک مورد نیاز مبنی بر استخدام شدن افراد همراه است، تا درخواست بررسی شود. سپس، تمامی مدارک و اطلاعات، برای تایید یا عدم تایید، به سفارت داده شده تا تصمیم گیری های لازم به عمل آید.

مدارک مورد نیاز نیز با هم تفاوت داشته و به دلیل پیچیدگی های خاص خود، لازم است پس از ارائه شدن تایید شده سپس، کارت اجازه کار در ترکیه برای افراد صادر خواهد شد.

برخی از مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز کار، عبارتند از:

 • فرم ثبت نام ویزای کار در ترکیه و تکمیل آن
 • اصل نامه دعوت به کار شرکت مورد نظر در ترکیه
 • ارائه قرارداد کاری موجود بین متقاضی و کارفرما
 • ارائه اصل و کپی مجوز اداره کار و وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه
 • اصل و کپی پاسپورت و مدارک هویتی
 • ارائه مدارک تحصیلی معادل سازی شده
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه بیمه معتبر در کشور ترکیه
 • عکس بیومتریک
 • اجاره نامه منزل در ترکیه
 • پرداخت هزینه های اخذ ویزای کاری

مدارک مجوز کار

شرایط کسب اجازه کار در ترکیه

همان طور که گفته شد، اولین شرط برای دریافت مجوز، جستجو و یافتن شرکتی است که فرد در آن استخدام شود. برخی از شروط مهم دیگر نیز شامل موارد زیر می باشند:

 • نیاز است شغل درخواستی افراد، از جمله شغل هایی باشند که شامل اخذ ویزای کاری در ترکیه می باشند.
 • لازم است شرکتی که درخواست استخدام فرد را دارد، شرکت ترکیه ای باشد و شرایط لازم برای استخدام نیروی کار را داشته باشد.
 •  برای دریافت اجازه کار در ترکیه لازم است فرد، پیشنهاد کاری رسمی یا نامه job offer را از شرکت ترکیه ای دریافت نماید.
 • شرکت مورد نظر، باید حداقل 5 نیروی ترک داشته باشد و میزان سرمایه آن، بیشتر از 100 هزار لیر بوده باشد.

مجوز کار موقت

این نوع اجازه کار در ترکیه، به افرادی داده می شود که درخواست ویزای کاری آن ها موقتی و برای مدت زمان مشخصی تایید شده باشد. یکی از شروط این نوع مجوز کار این است که، زمان قرارداد کاری فرد با کارفرما، از زمان مشخص شده تجاوز نکند. در صورتی که افراد با این شرایط اقدام به دریافت مجوز کار در ترکیه نمایند، می توانند پس از اتمام زمان مشخص شده، مجوز کاری خود را تا 2 سال دیگر تمدید نمایند. به این شرط که، هم چنان در همان موقعیت، مشغول به کار باشند.

کارت مجوز کار در ترکیه

مجوز کار دائمی

این نوع  اجازه کار در ترکیه به صورت دائمی، برای تمامی اتباع خارجی که مجوز اقامت 8 ساله و طولانی مدت در ترکیه دارند صادر شده و بر این اساس، به آن ها اجازه فعالیت کاری دائمی و نامحدود داده می شود. داشتن مجوز کار دائمی، موجب می شود افراد مانند ساکنین بومی، از حقوق شهروندی برخوردار بوده و محدودیت های بسیار ناچیزی در انتخاب شغل داشته باشند.

هر چند این افراد، نمی توانند در برخی فعالیت ها مانند خدمت سربازی در ترکیه شرکت کرده یا در برخی نهاد های دولتی، مشغول به کار شوند. هم چنین، اجازه ورود به سیاست و شرکت در انتخابات کشور ترکیه را نیز نخواهند داشت.

کارت فیروزه ای

 برای اجازه کار در ترکیه، افراد می توانند در صورت دریافت کارت فیروزه ای، از تمامی حقوقی که برای مهاجران با مجوز نامحدود در نظر گرفته شده نیز بهره مند شوند.

این نوع مجوز نیز امکان کار و فعالیت در همه اموری که موجب پیشرفت کشور ترکیه شود، مانند امور تجاری، مالی، اقتصادی، تحقیقات، نوآوری و غیره را برای اتباع خارجی مقیم کشور ترکیه، فراهم خواهد کرد.

 علاوه بر این، کارت فیروزه ای، سندی برای اقامت نامحدود متقاضی و خانواده او در کشور ترکیه نیز محسوب شده و دارای مزایایی مانند تشویق ها و حمایت های دولتی، دریافت شهروندی پس از 3 سال، برخورداری از تمامی حقوق مربوط به مالکیت املاک و مستغلات و غیره برای فرد و خانواده می باشد.

فرم ویزای کار ترکیه

مجوز کار مستقل

در واقع این نوع اجازه کار در ترکیه، به افراد اجازه داشتن شغلی مستقل در مدت زمان مشخص شده را داده که به همه اتباع خارجی نیز تعلق نگرفته و شرایط خاصی دارد. برای دریافت این نوع مجوز کار، لازم است ابتدا وزارتخانه مورد نظر موارد فراوانی را بررسی کرده و در نهایت، در صورتی که فردی سهام‌دار یک شرکت خارجی باشد، باید سرمایه خود را به کشور ترکیه وارد کند.

برخی از موارد مهم در بررسی دریافت اجازه کار در ترکیه به طور مستقل، عبارتند از:

 • بررسی میزان تجربه و مهارت فرد در حرفه مورد نظر
 • بررسی تاثیر شغل و حرفه فرد در پیشرفت فناوری و دانش در ترکیه
 • بررسی و تایید نیاز یا عدم نیاز فرد به دسترسی به امکانات آموزشی در ترکیه
 • بررسی میزان سرمایه ای که فرد با آن وارد اقتصاد و بازار های مالی ترکیه خواهد شد.

بررسی صفر تا ۱۰۰ هزینه های مجوز کار در ترکیه

به طور کلی، یکی از مسائل بسیار مهم در زمینه دریافت اجازه کار در ترکیه، میزان هزینه های پرداختی مرتبط با مجوز کار در ترکیه یا همان چالیشما ایزنی است. اصلی ترین هزینه برای این کار، هزینه ای است که باید توسط فرد، به اداره کار کشور ترکیه پرداخت شود. هر چند، هزینه های دیگری مانند هزینه مسکن و گذران زندگی در کشور ترکیه نیز وجود داشته که باید به آن دقت شود. برخی از هزینه های اخذ مجوز کار در کشور ترکیه شامل موارد زیر است که با توجه به تورم موجود در کشور ترکیه، قیمت های حدودی در نظر گرفته شده است:

 • هزینه اجازه کار در ترکیه به صورت موقتی و یک ساله در حدود 1300 تا 1400 لیر
 • هزینه تمدید اجازه کار موقتی به مدت 2 سال در حدود 2700 تا 2800 لیر
 • هزینه تمدید اجازه کار موقتی به مدت 3 سال در حدود 4100 تا 4200 لیر
 • هزینه مجوز کار در ترکیه به صورت دائمی در حدود 13800 تا 14000 لیر
 • هزینه کارت فیروزه ای در حدود 160 لیر
درواقع کارفرما وظیفه دارد طی 10 روز برای MLSS درخواست دهد. در نتیجه دریافت MLSS ممکن است 30 روز به طول انجامد.
برای دریافت مجوز کار در ترکیه به مدارکی مانند نامه کار از شرکت، فرم درخواست ویزا، بیمه درمانی، 2 عکی بیومتریک و .. ارائه داد.
qu@nt@

qu@nt@

این یک متن تست است جهت اینکه ببینیم داخل باکس نویسنده چطور نمایش داده می‌شود

همچنین بخوانید

0 0 رای ها
امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز شما
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها